Cvičení pro copywritery: Doplňovačka interpunkce z univerzitních škamen

Hledáte cvičení pro copywritery, na kterém si vyzkoušíte, jak ovládáte interpunkci? Tady je. A aby to nebylo úplně primitivní, vybral jsem pro vás doplňovačku z pracovního archu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. 

 

Cvičení Čárky márky podkočárky pro bezchybný copywriting

29 z 30 shrnutí na téma copywriting best practices, která na internetu najdete, zmiňuje jako jeden z klíčových požadavků na profesionální reklamní text jeho pravopisnou a gramatickou správnost. Jedinou výjimkou jsou texty, kdy je vyšinutí záměrné, protože pravopisně/gramaticky vyšinutý text se jeví být funkčnější než nevyšinutý.

Přesto v českých luzích a hájích narazíte na copywritery, kteří tento punkt bagatelizují. Zpravidla jsou to ti, kteří při psaném projevu často chybují a kteří se neobejdou bez servisu armády korektorů. Řekněme si to na rovinu: Zatímco chybovat je lidské a učit se z chyb je moudré, popírat nepopiratelné není nic jiného než projev duševní slabosti.

 

Co na vás dnes čeká?

Dnes máte možnost ověřit si, jak jste na tom s psaním čárek, a zjistit, na čem přesně byste měli případně zapracovat.

Níže najdete 12 ukázek, v nichž chybějí čárky. Vaším úkolem je zkompletovat každé souvětí tak, aby v něm čárky byly pouze tam, kde mají být.

Zvládnete to?

 

Vzor:

Vjezd který byl ověnčen zeleným chvojím a pestrobarevnými květinami se náhle otevřel
před dychtivými diváky.

 

Správné řešení:

Vjezd, který byl ověnčen zeleným chvojím a pestrobarevnými květinami, se náhle otevřel
před dychtivými diváky.

 

Je to jednoduché, viďte? Takže…

 

Pojďme na to

 1. Než si pořídíme psa měli bychom si nejdříve rozmyslet kam ho uložíme a zjistit si jak o něj máme pečovat a čím ho můžeme krmit aby dobře prospíval.
 2. To co mi Alena napsala mě sice uklidnilo ale přesto se zlobím že zprávu neposlala dřív.
   
 3. Když uděláš oč jsem tě prosil a když Markovi nic neřekneš bude pro něj dárek opravdu překvapením.
   
 4. S výletem jsme byli nakonec spokojeni i když jsme se nedostali do muzea protože bylo v rekonstrukci. Prohlédli jsme si
  však zámek ve kterém nás nejvíce zaujal starý nábytek a kde jsme si koupili hezké suvenýry. 
 5. Chcete-li vědět co je pro mě nejdůležitější řeknu vám že je to rodina v níž jsem vyrostl a práce která mě těší. 
 6. Spolužák žijící v jiném městě mě navštěvuje často ale spolužák bydlící ve vedlejším domě na mě úplně zapomněl. 
 7. Z článku o počítačových novinkách jsem si vypsal cizí výrazy kterým jsem zcela neporozuměl a požádal jsem bratra aby mi je vysvětlil až bude mít chvilku čas. 
 8. Když auto přijelo ukázalo se že v něm není tolik místa jak jsme čekali protože jsme nepočítali s tatínkovým rybářským košem a s jídlem a bylo jasné že se tam všichni nevejdeme. 
 9. Borový les který nám měl zůstat po levé straně se neukazoval byla jen tma která se řinula ze země a nahoře hvězdy v kterých jsme neuměli číst. 
 10. Babičce se únavou zavíraly oči ruce visely bez vlády podél těla ač jindy nedovedly nečinně spočinout v klíně a hlava se jí točila závratí. 
 11. Zaradoval se když jsme mu řekli co si o tom myslíme a jak se na to díváme a šel to hned oznámit bratrovi. 
 12. Tříbarevná kočka která se tiše vyšplhala na strom a přeskočila na doškovou střechu seděla si klidně na jejím hřebenu a mžourala zelenýma očima tak aby se zdálo že nevidí nic a že ji nejméně ze všeho zajímají vrabci kteří ze střechy vytahovali stébla slámy ale zatím dobře viděla nejen vrabce nýbrž i psa který přeběhl přes cestu a ženu jež vyběhla z cihelny i hajného který se loudal dole pěšinou a měl pušku volně přehozenou přes rameno.

 

Zdroj: https://is.muni.cz/el/1421/podzim2017/CJBB77/um/KodC_hand_out_10s.pdf

Zajímá vás správné řešení?

Můžete si ho stáhnout zde:


Pošli to dál

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *