Vcděi nlzstijeii… Vadí zpřeházení písmen při četbě, nebo ne?

S železnou pravidelností se v médiích a na sociálních sítích objevují zprávy uvedené titulkem Vědci zjistili, že…

Obvykle k nim přistupuju s velkou obezřetností. Především z toho důvodu, že taková zpráva často přináší bulvarizující podání původní vědecké studie a také zjednodušeně podané závěry. Čtenář si tak po přečtení článku může udělat o podstatě objevu pomýlený obraz – a ten pak šíří dál.

Jednou z takových populárních „vědeckých bomb“, která lítá po síti, je ta o vědcích z Cambridgeské univerzity a lidském mozku.

To je ale blbost, co? Nebo není?

Podle této megazprávy vědci údajně zjistili, že k tomu, aby byl člověk schopen přečíst psaný text, nemusí být znaky ve slovech zapsané ve správném pořadí. Stačí, když jsou na svých místech jen první a poslední písmena. Lidský mozek je prý i tehdy schopen bez větších problémů číst i takový text. Text, který zdánlivě nedává smysl. Takto to koluje Facebookem a všelijakými zábavnými weby (a nejen tam). Pro pobavení jsou k tomu přidávány i texty, které takto tradovaný vědecký závěr dokládají.

Obvykle jsou to texty primitivní povahy s krátkými slovy, která by nerozklíčoval opravdu jen prosťáček.

Ale zamyslel se někdo nad tím, jestli to tak opravdu je? Jestli to platí beze zbytku, nebo jen za určitých podmínek? Jestli to platí jen pro angličtinu, nebo pro každý jazyk? Četl tu vědeckou studii vůbec někdo? Nebo si jen krátíme čas papouškováním a šířením bludů?

Řekl jsem si, že udělám pokus. Myslel jsem si, že stačí pod každý takový článek na „fejsbuku“ připsat: ODVPARU S THOLUVKAOE PMSOTTOIÍ SÍSTHULOAE? Ale pak mě napadlo zúročit své pochyby a naložit s nimi tvůrčím způsobem.

Vzal jsem tedy jeden ze svých textů a udělal z něj hatmatilku, kterou by (podle tvrzení těchto článků) měl být schopen hravě přečíst každý. Vždyť přece „Vědci zjistili…“

Takže, s chutí do toho!

Pokud se vám text podaří rekonstruovat takzvaně na první dobrou bez toho, aniž byste ho hledali na mém blogu, zasloužíte si mé blahopřání. Abych vás o gratulaci nepřipravil a mohl vám vyseknout patřičnou poklonu, zašlete mi výsledek svého luštění třeba na můj e-mail. Budu se těšit!


Chetce se pitsut do e-ýimvlach rleízsok, ale vtááhe, o co e-iaml mtnkiareg oířpt? Při venvřáyítí sigttare btsye rdnoohzě nlměei iarnvoogt níuáecjdslí otslbai: (1) Piczsrleaaoni oshbau, (2) Stcmeegani zckkiáanzé dbztaáae pldoe jýviltendoch úelčů/zmneaěří kpnmaaí, (3) Mliobe-flenridy řneeší e-iamlů a (4) Azaicatmoui e-oivlamé kkicmaonue se zkíneáazm, zméneja v otsalbi tínrkasčnach e-limaů. 

 

Pošli to dál