Co znamenají slova otápek, klacprda, ohebule? Zábavný kvíz s legračními českými slovy

Víš, co znamená slovo boubel? Nebo znamenají slova deveř, otápek či podkytle? Zkus zábavný test z českého jazyka zaměřující se na slova, jejichž význam už zná málokdo.

Najdeš v něm nářeční výrazy, staročeská slova, názvy věcí, které už se nepoužívají, a mnoho dalšího. Většina zní tak legračně, že se při tipování jejich významu určitě pobavíš.

Zábavný kvíz z češtiny: Uhodni význam slov

V kvízu na tebe čeká deset slov. Pokaždé se nahrají jiná, takže svou slovní zásobu můžeš zkoušit opakovaně. Vyber si ze 3 možností významu slova vždy tu správnou a ukaž, jak se vyznáš!

Začínáme… teď!

 

Results

Výtečně!

Podařilo se ti dosáhnout alespoň 70% úspěšnosti, což je fantastický výsledek. Pokud to byl tvůj první pokus projít tímto kvízem, nezbývá než smeknout!

Můžeš se považovat za skutečného znalce slovní zásoby českého jazyka a machrovat před ostatními.

Chceš zkusit nějaký další kvíz? Vyber si v nabídce na stránce Testy.

Hodně štěstí!

Pošli to dál

Málem to vyšlo!

Bylo to těžké? Každá správná odpověď se počítá a může tě určitě těšit.

Není žádnou ostudou, když se člověk nedostane na 70% správných odpovědí. Vždyť je to jen kvíz pro zábavu. Tuto metu pokoří jen málokdo. Ale komu se to podaří, může se právem považovat za superznalce slovní zásoby českého jazyka. Nebo za miláčka štěsteny.

Chceš si spravit chuť a zkusit nějaký další kvíz? Vyber si v nabídce na stránce Testy.

Hodně štěstí!

Pošli to dál

#1. Co nebo kdo je POMÍTKO?

Slovo pomítko je podobně jako pometlo odvozeno od slovesa pomésti. Pomítko se říkalo šatní štětce, malému pometlu k odstraňování nečistot z oděvu.

Pošli to dál

#2. Co nebo kdo je MIKVE?

Mikve je židovská rituální lázeň. Je tvořena nádrží s přírodní vodou a slouží k rituálnímu očištění osob nebo předmětů. Mikve by měla pojmout nejméně 762 litrů vody a měla by být dost hluboká, aby umožnila dospělému úplné ponoření. (Wikipedie)

Pošli to dál

#3. Co nebo kdo je KLACPRDA?

Česko-německý slovník Františka Štěpána Kotta z let 1878-1893 uvádí, že klacprda znamená drzoun. Slovo klacprda s tímto významem uvádí i dřívější Slovník česko-německý Josefa Jungmanna.

Pošli to dál

#4. Co znamená DĚLAT BRYKULE?

Dělat brykule znamená podle Slovníku spisovného jazyka českého dělat drahoty, okolky, cavyky; potíže, těžkosti: chci mu pomoci, a on dělá brykule; lehnu si, noha mi dělá brykule.

Pošli to dál

#5. Co nebo kdo je ČAMRDA?

Čamrda je jiný název pro káču, tedy pro hračku, která se šviháním bičíku roztáčela tak, aby držela ve vzpřímené pozici.

Pošli to dál

#6. Co nebo kdo je OŠKRDA?

Josef Jungmann ve svém slovníku uvádí, že oškrda je výraz užívaný zejména na Moravě a znamená tesařská sekera. Je příbuzný je slovem oškrd (veliká mlynářská palice/sekera na mlýnské kameny), převzatým nejspíše z ruštiny (oskord = sekera) či polštiny (oskard, oszkard).

Pošli to dál

#7. Co je to PODKYTLE?

Podkytle je (či spíše byla) spodní košile, často plátěná. Pojmenování tohoto kusu oděvu vzešlo z německého Unterkittel, tedy podhalena, spodní halena.

Pošli to dál

#8. Co nebo kdo je ŠOULAČKA?

Šoulačka, nebo též šoulaná či šouračka, je způsob lovu spárkaté zvěře, při něž se opatrně prochází lovištěm, nejčastěji lesem, aby se zvěř nevyplašila.

Pošli to dál

#9. Co nebo kdo je BOČIŠTĚ?

Bočiště je podle Jungmannova slovníku hůl, na kterou se nasadí takzvaná botka, a tím se z pluhu odškrabuje nalepená zemina.

Pošli to dál

#10. Co nebo kdo je KOPIDOL?

Kopidol je starší nářeční označení pro hrobníka či hrobaře, užívané na Moravě.

Pošli to dál
Vyhodnotit
Pošli to dál

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.