Co znamenají slova otápek, klacprda, ohebule? Zábavný kvíz s legračními českými slovy

Víš, co znamená slovo boubel? Nebo znamenají slova deveř, otápek či podkytle? Zkus zábavný test z českého jazyka zaměřující se na slova, jejichž význam už zná málokdo.

Najdeš v něm nářeční výrazy, staročeská slova, názvy věcí, které už se nepoužívají, a mnoho dalšího. Většina zní tak legračně, že se při tipování jejich významu určitě pobavíš.

Zábavný kvíz z češtiny: Uhodni význam slov

V kvízu na tebe čeká deset slov. Pokaždé se nahrají jiná, takže svou slovní zásobu můžeš zkoušit opakovaně. Vyber si ze 3 možností významu slova vždy tu správnou a ukaž, jak se vyznáš!

Začínáme… teď!

 

Results

Výtečně!

Podařilo se ti dosáhnout alespoň 70% úspěšnosti, což je fantastický výsledek. Pokud to byl tvůj první pokus projít tímto kvízem, nezbývá než smeknout!

Můžeš se považovat za skutečného znalce slovní zásoby českého jazyka a machrovat před ostatními.

Chceš zkusit nějaký další kvíz? Vyber si v nabídce na stránce Testy.

Hodně štěstí!

Pošli to dál

Málem to vyšlo!

Bylo to těžké? Každá správná odpověď se počítá a může tě určitě těšit.

Není žádnou ostudou, když se člověk nedostane na 70% správných odpovědí. Vždyť je to jen kvíz pro zábavu. Tuto metu pokoří jen málokdo. Ale komu se to podaří, může se právem považovat za superznalce slovní zásoby českého jazyka. Nebo za miláčka štěsteny.

Chceš si spravit chuť a zkusit nějaký další kvíz? Vyber si v nabídce na stránce Testy.

Hodně štěstí!

Pošli to dál

#1. Co nebo kdo je HOMOK?

Homok je starší pojmenování pro jemný, drobný písek. Pochází z maďarského slova homok, tedy písek. I tento výraz najdete v Jungmannově slovníku.

Pošli to dál

#2. Co je to PODKYTLE?

Podkytle je (či spíše byla) spodní košile, často plátěná. Pojmenování tohoto kusu oděvu vzešlo z německého Unterkittel, tedy podhalena, spodní halena.

Pošli to dál

#3. Co je to ŠTOUDEV?

Štoudev je větší dřevěná nádoba. Obvykle se do ní nalévá voda:

Kuchař mi strčil do rukou dvě štoudve na vodu a poslal  po zledovatělé stráni k díře v ledu.
Pošli to dál
Další otázka

#4. Co je ZÁHNĚDA?

Záhněda je odrůda křemene, která je zabarvená příměsí hliníku, sodíku a lithia. Jedná se o poměrně rozšířený drahý kámen, který je často vyhledáván pro svoji tmavě hnědou barvu.

Pošli to dál

#5. Co nebo kdo je ČAMRDA?

Čamrda je jiný název pro káču, tedy pro hračku, která se šviháním bičíku roztáčela tak, aby držela ve vzpřímené pozici.

Pošli to dál

#6. Co nebo kdo je MIKVE?

Mikve je židovská rituální lázeň. Je tvořena nádrží s přírodní vodou a slouží k rituálnímu očištění osob nebo předmětů. Mikve by měla pojmout nejméně 762 litrů vody a měla by být dost hluboká, aby umožnila dospělému úplné ponoření. (Wikipedie)

Pošli to dál

#7. Co nebo kdo je ŠKAPULÍŘ?

Škapulíř nosila na krku například babička Boženy Němcové. Šlo o jednoduchý látkový váček coby přívěsek proti zlým silám. Obvykle byl vyroben tak, že se do dvou kusů látky zašilo to, co mělo zlé síly a duchy odhánět: papírek s modlitbou, čarovné bylinky a kamínky a podobně.

Pošli to dál

#8. Co nebo kdo je OROBINEC?

Orobince jsou víceleté byliny středního až velkého vzrůstu (60–500 cm), jejich stonky připomínají stonky trav či „kmínky“ bambusů. Rostou na mělčinách a březích nejen sladkých, ale také poloslaných vod. Květenství orobince jsou oboupohlavná, složená ze dvou nad sebou uspořádaných válcovitých palic.

Pošli to dál

#9. Co znamená DĚLAT BRYKULE?

Dělat brykule znamená podle Slovníku spisovného jazyka českého dělat drahoty, okolky, cavyky; potíže, těžkosti: chci mu pomoci, a on dělá brykule; lehnu si, noha mi dělá brykule.

Pošli to dál

#10. Co nebo kdo je ŠOULAČKA?

Šoulačka, nebo též šoulaná či šouračka, je způsob lovu spárkaté zvěře, při něž se opatrně prochází lovištěm, nejčastěji lesem, aby se zvěř nevyplašila.

Pošli to dál
Vyhodnotit
Pošli to dál

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.