Testy

Co znamenají slova otápek, klacprda, ohebule? Zábavný kvíz s legračními českými slovy

Víš, co znamená slovo boubel? Nebo znamenají slova deveř, otápek či podkytle? Zkus zábavný test z českého jazyka zaměřující se na slova, jejichž význam už zná málokdo.

Najdeš v něm nářeční výrazy, staročeská slova, názvy věcí, které už se nepoužívají, a mnoho dalšího. Většina zní tak legračně, že se při tipování jejich významu určitě pobavíš.

Zábavný kvíz z češtiny: Uhodni význam slov

V kvízu na tebe čeká deset slov. Pokaždé se nahrají jiná, takže svou slovní zásobu můžeš zkoušit opakovaně. Vyber si ze 3 možností významu slova vždy tu správnou a ukaž, jak se vyznáš!

Začínáme… teď!

 

Results

Výtečně!

Podařilo se ti dosáhnout alespoň 70% úspěšnosti, což je fantastický výsledek. Pokud to byl tvůj první pokus projít tímto kvízem, nezbývá než smeknout!

Můžeš se považovat za skutečného znalce slovní zásoby českého jazyka a machrovat před ostatními.

Chceš zkusit nějaký další kvíz? Vyber si v nabídce na stránce Testy.

Hodně štěstí!

Pošli to dál

Málem to vyšlo!

Bylo to těžké? Každá správná odpověď se počítá a může tě určitě těšit.

Není žádnou ostudou, když se člověk nedostane na 70% správných odpovědí. Vždyť je to jen kvíz pro zábavu. Tuto metu pokoří jen málokdo. Ale komu se to podaří, může se právem považovat za superznalce slovní zásoby českého jazyka. Nebo za miláčka štěsteny.

Chceš si spravit chuť a zkusit nějaký další kvíz? Vyber si v nabídce na stránce Testy.

Hodně štěstí!

Pošli to dál

#1. Co nebo kdo je PLAMPÁRNA?

Plampat znamenalo tlachat, žvanit. Dnes bychom řekli plkat. Plampač se říkalo člověku, který rád mlel pantem, vyprávěl, tlachal. Ale též přeneseně tomu, kdo šaškoval a dělal žerty. Plampa = huba. Plampárna je tedy žvanění, tlachání.

Pošli to dál

#2. Co je to PODKYTLE?

Podkytle je (či spíše byla) spodní košile, často plátěná. Pojmenování tohoto kusu oděvu vzešlo z německého Unterkittel, tedy podhalena, spodní halena.

Pošli to dál

#3. Co nebo kdo je KLACPRDA?

Česko-německý slovník Františka Štěpána Kotta z let 1878-1893 uvádí, že klacprda znamená drzoun. Slovo klacprda s tímto významem uvádí i dřívější Slovník česko-německý Josefa Jungmanna.

Pošli to dál

#4. Co nebo kdo je ŠOULAČKA?

Šoulačka, nebo též šoulaná či šouračka, je způsob lovu spárkaté zvěře, při něž se opatrně prochází lovištěm, nejčastěji lesem, aby se zvěř nevyplašila.

Pošli to dál

#5. Co nebo kdo je VOŠOUCH?

Vošouch je místní pojmenování bramboráku, zejména na Plzeňsku, Přešticku a Klatovsku. Václav Machek uvádí, že vošouch je bramborová plačička na omastku pečená, silnější, ze syrových bramborů majoránkou a česnekem kořeněná.

Pošli to dál

#6. Co nebo kdo je KOPIDOL?

Kopidol je starší nářeční označení pro hrobníka či hrobaře, užívané na Moravě.

Pošli to dál

#7. Co nebo kdo je BOUBEL?

Vedle toho, že boubel je výraz pro tukový výrůstek (uher) či cystu, je boubel rovněž pojmenování pro vývojové stadium tasemnice. Jde o zapouzdřený zárodek, který přežívá obvykle ve svalovině.

Pošli to dál

#8. Co je to ŠTOUDEV?

Štoudev je větší dřevěná nádoba. Obvykle se do ní nalévá voda:

Kuchař mi strčil do rukou dvěštoudvena vodu a poslal  po zledovatělé stráni k díře v ledu.
Pošli to dál

#9. Co je to KÁĎ?

Káď můžeš vidět při výlovu rybníka nebo při vánočním prodeji kaprů. Je to velká nádoba podobná širokému sudu či obří vaně. Původně bývala dřevěná, dnes je zpravidla plechová nebo plastová.

Pošli to dál

#10. Co nebo kdo je ŠKAPULÍŘ?

Škapulíř nosila na krku například babička Boženy Němcové. Šlo o jednoduchý látkový váček coby přívěsek proti zlým silám. Obvykle byl vyroben tak, že se do dvou kusů látky zašilo to, co mělo zlé síly a duchy odhánět: papírek s modlitbou, čarovné bylinky a kamínky a podobně.

Pošli to dál
Vyhodnotit
Pošli to dál

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.