Hydroformě, nebo hydroformně? Pište, když jste ve formě

Je to sotva pár dní, co jsem manželce vybíral nové horské kolo. Při procházení e-shopů jsem narazil na obchod, který nabízí v produktové copy prapodivnou věc:

Materiál, který se tvaruje hydroformě

Jaké bylo pak mé překvapení (nebo spíš zděšení), když jsem tvar hydroformě nalezl i na stránkách výrobce kol Author. Tedy u firmy, která si podle mého soudu může dovolit zaplatit služby příčetného copywritera. Takového, který ví, že v češtině není zrovna moc příslovcí, která by končila na -mě.

Uveďme namátkou alespoň několik takových příslovcí: sebevědomě, soukromě, chromě, podvědomě či lakomě. Kde se vzala? Podobně jako jiná nepůvodní (derivovaná) příslovce vznikla i tato odvozením z přídavných jmen: sebevědomý > sebevědomě, soukromý > soukromě, lakomý > lakomě atd.

A protože čeština nemá přehršel takových přídavných jmen (končících na -mý), i počet z nich odvozených příslovcí je nevelký. Skoro bych řekl, že se dají spočítat na prstech obou rukou.

Technologii, která se stará o předmětnou úpravu duralu, angličtina říká hydroforming. Češtině se vžil obrat hydroformní tvarování, popř. tažení metodou Hydroform. A hle! Hned máme k ruce přídavné jméno, které můžeme využít jako slovotvorný základ pro odvození příslovce.

Hydroformní tvarování, tudíž hydroformně tvarovaný dural

Někoho by mohlo napadnout, že příslovce lze odvodit od základového podstatného jména (hydroform). Taková příslovce sice existují, například klečmo, koňmo či doma (více na str. 433 v Mluvnici češtiny), ale jak je patrné z jejich tvaru, rozhodně nevznikají slovotvorným formantem -ě. Jde o staré odvozeniny vzniklé způsobem, který dnes již není produktivní.

Co z toho vyplývá? Totéž, co z pozorování následujících dvojic:

podomní > podomně (prodávaný)

reformní > reformně (naladěný)

konformní > konformně (se chovající)

Totiž to, že správný tvar příslovce odvozeného od přídavného jména hydroformní zní hydroformně. E-shopy zaměřené na cyklistiku i webové stránky výrobců jízdních kol by tedy měly správně nabízet hydroformně (nikoliv hydroformě) tvarované duralové rámy. Mnohým už se to daří!

 

Pošli to dál

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *