Váš dotaz: Píše se čárka ve spojení temný těsný kout?
Ano, píše. A to mezi oběma přídavnými jmény, která jsou v pozici přívlastků. Vysvětleme si ale také, proč se tam ta čárka píše.
Zatímco členy přívlastku postupně rozvíjejícího od sebe čárkou (čárkami) neoddělujeme, členy tvořící přívlastek několikanásobný (dvojnásobný, trojnásobný atd.) se čárkou oddělují.
Srovnejte:
těsný kuchyňský kout
Rozvíjíme slovní spojení kuchyňský kout. Kuchyňskému koutu přisuzujeme vlastnost těsný a tímtuto větněčlenskou pozici rozvíjíme. Protože slovo kout už bylo dříve rozvito (a zároveň blíže určeno) definujícím přívlastkem kuchyňský, hovoříme o postupném rozvíjení. Každý další přívlastek rozvíjí celou předchozí frázi, nikoliv pouze kmenové podstatné jméno kout. Tedy o přívlastku postupně rozvíjejícím. Podobně můžete postupné rozvíjení sledovat na těchto příkladech:
telefon > mobilní telefon > chytrý mobilní telefon > nejdražší chytrý mobilní telefon
trávník > anglický trávník > poškozený anglický trávník > sousedův poškozený anglický trávník
kout > kuchyňský kout > temný kuchyňský kout
ALE!
temný, těsný kout
Rozvíjíme podstatné jméno kout. Připisujeme mu různé vlastnosti: je těsný a také temný, Nebo chcete-li: je temný a také těsný. Vlastností, které můžeme na této úrovni takovému koutu přisoudit, je bezpočet: studený, vlhký atd. Je to zkrátka těsný, temný, vlhký, studený kout.
Nejde o situaci, kdy bychom chtěli blíže určit/postupně rozvinout třeba obrat studený kout (jako v případě rozvití náš oblíbený studený kout). Naopak, základní frázi (kout) rozvíjíme paralelně, více přívlastky naráz. Podobné je to u těchto rozvití přívlastkem několikanásobným:
půda > stará + pavučinami opředená + zatuchlá > stará, zatuchlá, pavučinami opředená půda
mořské vlny > chladné + zvolna se valící >chladné, zvolna se valící mořské vlny
Přečtěte si podrobnější rozbor rozdílů mezi přívlastkem postupně rozvíjejícím a přívlastkem několikanásobným v mém článku Jak rozeznat přívlastek postupně rozvíjející a několikanásobný.